Choroba lokomocyjna

lekarze specjaliści >Choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna

Chorobą lokomocyjną nazywamy nudności, wymioty i zawroty głowy pojawiające się podczas podróży niezależnie od środka transportu. Cierpi na nią co piąty człowiek, najczęściej dotyka dzieci i osoby starsze. Przyczyną choroby lokomocyjnej jest brak zgodności bodźców, które odbiera mózg. Z jednej strony oczy sygnalizują ruch w związku z ciągłymi zmianami krajobrazu, z drugiej strony błędnik – narząd równowagi, nie rejestruje żadnych zmian położenia ciała, reaguje natomiast na gwałtowne przyspieszenia, hamowanie, kiwanie itd. W takiej sytuacji mózg uruchamia reakcje obronne, których efektem jest choroba lokomocyjna. Istotny jest także czynnik psychologiczny, niektórzy nie skarżą się na dolegliwości, jeśli podczas podróży mają czymś zajętą uwagę. Natomiast brak świeżego powietrza, silne zapachy, zmęczenie potęgują objawy choroby lokomocyjnej.

Objawy

Choroba lokomocyjna objawia się początkowo zmęczeniem, uczuciem niewygody i brakiem apetytu. Następnie pojawiają się zawroty i bóle głowy, nudności, ślinotok lub suchość w ustach, nadmierne pocenie się i wreszcie wymioty. Choroba zwykle ustępuje wkrótce po zakończeniu podróży i nie daje powikłań. Jednak, jeśli wymioty utrzymują się dłużej może dojść do odwodnienia, szczególnie u małych dzieci, które równocześnie odmawiają przyjmowania płynów. W ciężkich przypadkach może dojść do wycieńczenia, oszołomienia i zobojętnienia.

Leczenie

Skutecznym lekiem w chorobie lokomocyjnej jest Aviomarin, należy zażyć 1 – 2 tabletki na pół godziny przed podróżą. Należy pamiętać, że można go podawać dzieciom po 5-ym roku życia (0,5 – 1 tabletki na pół godziny przed podróżą). Niestety powoduje on senność i podwyższa ciśnienie, dlatego nie mogą go przyjmować małe dzieci, kobiety ciężarne i kierowcy. U dzieci do piątego roku życia stosuje się Diphergan, jest to lek na receptę. Na rynku dostępne są także bezpieczniejsze i pozbawione działań ubocznych środki pochodzenia roślinnego, np. lek homeopatyczny Cocculine, który można podawać bezpiecznie nawet małym dzieciom (stosuje się go dzień przed podróżą). Od niedawna dostępny jest lek ziołowy na bazie imbiru o nazwie Avioplant (nie należy podawać go dzieciom poniżej 6-go roku życia i ciężarnym). Skuteczny jest także Lokomotiv oraz cukierki imbirowe. Jeśli mimo stosowania leków wystąpią wymioty nie należy zapominać o uzupełnianiu płynów.

Profilaktyka

W jaki sposób zapobiec objawom i złagodzić ich nasilenie? · Przed podróżą nie należy zjadać dużych, tłustych, ciężkostrawnych posiłków · Korzystnie jest zjeść lekki posiłek, nie pić napojów gazowanych i kawy · Siadać zawsze przodem do kierunku ruchu pojazdu · Najlepiej siedzieć w pozycji pół leżącej, z wygodnie opartą głową · Podczas jazdy pociągiem lub samochodem wybrać jeden punkt i utkwić w nim wzrok. Choroba lokomocyjna pojawi się dużo szybciej, jeśli krajobraz będzie ''przelatywał'' nam przed oczyma. · W autobusie i pociągu wybierać miejsce jak najdalej od osi kół, w samolocie jak najbliżej przedniej krawędzi skrzydła · Często wietrzyć pojazd, a także robić krótkie odpoczynki na świeżym powietrzu · Wypocząć i wyspać się przed podróżą · W trakcie podróży nie jeść pokarmów stałych, w razie wystąpienia nudności popijać niegazowaną wodę i głęboko oddychać · W sytuacji, kiedy odczuwamy duży niepokój przed lotem samolotem lub podróżą statkiem warto zastosować łagodne leki uspokajające.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl